Tworzymy dobry klimat w Twoim domu dzięki wentylacji, klimatyzacji i systemom grzewczym – Ekozysk

Elektryczne systemy grzewcze – plusy i minusy

Elektryczne systemy grzewcze:
Technika daje nam co raz większe możliwości zastosowania w domu elektrycznych systemów grzewczych. Takie urządzenia potrafią być niezawodne, bezobsługowe, tanie w eksploatacji i w montażu. I najważniejsze: dzięki bilansowaniu energii wytworzonej z fotowoltaiki, możemy budować domy samowystarczalne energetycznie. Jak zatem wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie? Pompa ciepła, piec akumulacyjny, czy zwykły grzejnik elektryczny? A może ogrzewanie podczerwienią? Jeśli tak, to czy zastosować promiennik podczerwieni, czy folie grzewcze? W tym artykule postaram się pokrótce przybliżyć plusy i minusy różnych rozwiązań.

Piece akumulacyjne:
Ich idea polega na tym aby „ładować” grzejniki tańszą energią w nocy i oddawać ciepło w dzień, kiedy prąd jest droższy. Koszty eksploatacyjne i inwestycyjne są dość wysokie jak na takie rozwiązanie.

  • PLUSY: nieco tańsza energia do ogrzewania.
  • MINUSY: przede wszystkim w godzinach 16-22 jest droższy prąd, a są to godziny w których większość ludzi wraca z pracy i włącza AGD, RTV i oświetlenie. W efekcie płacą trochę mniej za ogrzewanie i dużo więcej za pozostałe zużycie prądu. Ponadto takie grzejniki są duże, ciężkie, zajmują sporo miejsca i wykorzystują do ogrzewania konwekcję, która generuje duże straty energii.

Konwektory elektryczne ( pot.: „farelki”, „olejaki”):
Są to miejscowe urządzenia grzewcze, których zadaniem jest ogrzanie powietrza w pomieszczeniu w którym się znajdują. Często wyglądem przypominają tradycyjne grzejniki wodne. Mogą być wyposażone w wentylator przyspieszający rozprowadzenie ciepłego powietrza. Najczęściej stosowane jako dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń, rzadziej jako ogrzewanie całoroczne domu.

  • PLUSY: grzejniki elektryczne są tanie w montażu, bardzo szybko się nagrzewają i często są przenośne.
  • MINUSY: duże zużycie energii, wynikające z konwekcji i duża awaryjność.

Pompy ciepła:
Ich „sercem” jest sprężarka, która daje możliwość wykorzystania na potrzeby ogrzewania energii odnawialnej zgromadzonej w powietrzu lub w gruncie.

  • PLUSY: na pewno niskie koszty eksploatacyjne oraz możliwość chłodzenia.
  • MINUSY: koszty inwestycyjne – taniej jest zastosować jakikolwiek inny elektryczny system grzewczy i połączyć go z fotowoltaiką. Problemem jest także krótka żywotność pomp ciepła.

Piec elektryczny:

  • PLUSY: w starych budynkach można nim bezproblemowo i bezinwazyjnie zastąpić istniejący piec na paliwo stałe. W nowych budynkach ma sens tylko wtedy gdy zastosujemy ogrzewanie podłogowe. W innym przypadku taniej wyjdzie zrobić zwykłe konwektory elektryczne.
  • MINUSY: trzeba wykonać instalację wodną, która podnosi koszty inwestycyjne.

Maty grzewcze z drutów oporowych:
Są to systemy ogrzewania podłogowego, idealne do zastosowania pod terakotę.

  • PLUSY: niskie koszty inwestycyjne oraz wykorzystanie efektu podczerwieni gwarantują niski koszt eksploatacyjny.
  • MINUSY: w przypadku przepalenia się obwodu grzewczego konieczne jest skucie całej posadzki.

Promienniki podczerwieni:
Są najczęściej produkowane jako cienkie, estetyczne panele na podczerwień, które można montować na sufitach lub ścianach.

  • PLUSY: niski koszt montażu, szeroka gama wzorów (białe, kolorowe, z obrazami lub jako lustra) i ogrzewanie podczerwienią.
  • MINUSY: skupienie dużej ilości energii w jednym punkcie może powodować nierównomierne odczucie ciepła.

Folie grzewcze z włókien węglowych:

  • PLUSY: dają niemal nieograniczone możliwości montażu: na podłogi pod terakotę, panele, wykładziny, wylewki betonowe lub na ściany i sufity pod zabudowy g-k, tynki mineralne, boazerie itd. Zwykle sposób montażu pozostawia je niewidocznymi dla oka. Wykorzystanie unikalnej technologii nanowłókien węglowych zalaminowanych w tworzywach sztucznych daje gwarancję bezawaryjnej pracy przez dziesiątki lat. Ogrzewanie na podczerwień gwarantuje niskie zużycie energii. Koszty inwestycyjne podobne jak przy matach grzewczych, mniejsze niż przy promiennikach.
  • MINUSY: w starym budownictwie, montaż może wymagać dodatkowych nakładów związanych z wymianą poszycia podłogi lub ścian.

Podsumowanie:
Przykłady rozwiązań z całego świata jednoznacznie wskazują, że przyszłość domowego grzania należy do prądu. Ich prostota, długiej żywotność, bezobsługowość, bezpieczeństwo i przede wszystkim możliwość połączenia z fotowoltaiką sprawia, że ogrzewanie elektryczne = tanie ogrzewanie!

Żródło: redsnake.pl

Poczytaj inne

Rządowa dotacja
już na Ciebie czeka!
Porozmawiajmy
o Twoim projekcie

Sprawdź aktualne informacje o dofinansowaniach Twojego systemu grzewczego.
Sprawdź



    "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
    Europa inwestująca w obszary wiejskie"

    Operacja pn. „Utworzenie działalności gospodarczej w branży instalacyjnej”

    Mająca na celu utworzenie działalności gospodarczej w branży instalacyjnej na obszarze LGD „Okno Południowej Wielkopolski” oraz utworzenie 1 miejsca pracy w formie samozatrudnienia. Dodatkowo celem operacji jest także osiąganie przychodów z podjętej działalności.

    Współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.